Vyživový poradce, lektor kurzů redukce hmotnosti

Máte rádi sladké?

Máte rádi sladké? -

Protože jsem momentálně trochu více vytížená, nestačím psát články na blog tak často, jak bych si přála. Ráda se s Vámi alespoň podělím o jednu dobrotu, kterou jsem vyzkoušela a má velký úspěch.

Kuličky ze sušeného ovoce, ořechů a semínek

Kuličky lze i koupit. Cena se pohybuje okolo 60Kč za 100g kuliček, doma vyrobené odhaduji na cca 30Kč.

Recept

Protože jsem v kuchyni velký improvizátor, vše vytvářím od oka a od chuti, nemám proto přesné navážky.

Do misky jsem namočila na asi 3 hodiny 100g sušených meruněk a 100g sušených datlí. Do druhé misky jsem namočila cca 50g slunečnicových semínek a do třetí cca 50g vloček. Vše jsem rozmixovala, přidala 1 lžíci panenského oleje s citrónovou příchutí a tvořily jsme kuličky (moc to děti bavilo).  

  • 1. varianta: na obalení sladké hmoty jsme použili kokos
  • 2. varianta: do hmoty jsem přimíchala nastrouhanou pomerančovou kůru z jednoho pomeranče a obalily jsme ve skořici
  • 3. varianta: poslední 2 lžíce hmoty jsem rozmixovala ještě s vlašskými ořechy, cca 20ks a 100g předem namočených rozinek a obalily jsme v máku
  • 4. varianta: málo máku, a tak jsem hmotu doobalila v kokosu...o)

Postřehy

  • Vločky nemusíte přidávat. Na mě je ale sušené ovoce příliš sladké a tak jsem je trochu "naředila" vločkami. Vločky nebudu ale příště namáčet, neb kuličky byly trochu měkčí. Záleží ale na Vaší chuti, jakou konzistenci preferujete. Kuličky jsem dala na topení trochu vyschnout.
  • Otestováno na dětech a kamarádech, všem opravdu moc chutnalo...o).
  • Kuličky lze vyrábět v různých variantách: smícháte si různé druhy sušeného ovoce a oříšků, semínek a v poměrech, které máte rádi. Např. rozinky, meruňky, brusinky, švestky, kustovnice, jablka, ananas, citrusy apod. Ze semínek a oříšku např. slunečnice, dýně, lněné semínko, kešu, vlašské, mandle, makadam, para apod. Vše doporučuji předem namočit. Také doporučuji nesířené ovoce a pokud máte sířené, pak určitě opláchnout a/nebo namočit. Oříšky a semínka se namáčejí pro lepší stravitelnost. A také si myslím, že nenamočené ingredience by mi asi pěkně zavařily mixér...o). 
  • Namísto citrónového oleje použijte jiný panenský olej nebo kokosový olej.
  • Pozor ale na kalorickou hodnotu. Odhadem se 100g výrobku bude pohybovat okolo 2000kJ. Sušené ovoce i ořechy jsou velmi kalorické, proto si pak hlídejte množství..o)

Dobrou chuť a budu ráda, když mi napíšete i Vy o svých experimentech v kuchyni!

 


Komentáře